Google
 
Web www.Irak.XMC.pl

Saddam Hussein: Saddam Hussein

Dodano: wtorek, 03 października 2006 - 14:54 - 36231 raz(y) oglądano.

Saddam

Saddam uciekł do Chajr Allaha Tulfy posiadając ze sobą jedynie zdobyty gdzieś pistolet. Wuj zapisał go do szkoły gdzie był uczniem znacznie opóźnionym w stosunku do innych dzieci. Jednak ukończył gimnazjum, w którym nauczył się pisać i czytać .

Kolejny etap w życiu Saddama Husajna zaczął się wraz z przybyciem do Bagdadu razem z wujem, który dostał pracę nauczyciela w tymże mieście. Bagdad w owym czasie jako miasto kosmopolityczne był centrum działalności politycznej i jakże innym światem od tego, w którym wzrastał Saddam. Przybycie do stolicy i pobyt w niej w czasie licznych napięć i konfliktów stał się etapem wstępnym do świata polityki. Wraz z Saddamem w dzielnicy, w której mieszkał, przebywało wielu ludzi z jego rodzinnej wioski, przez co mógł on utrzymywać stały kontakt z krewnymi. Był tak przywiązany do swojego wuja, że zapragnął pójść w jego ślady. Marzył o zostaniu, tak jak Chajr Allah Tufa, oficerem.

Otaczał czcią portret wuja w mundurze. Ciekawą sprawą jest hobby młodego Saddama, który swoje zainteresowania skierował w stronę broni palnej, bez której po prostu nie wychodził z domu. Istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przez niego, jeszcze jak był w szkole średniej, pierwszego morderstwa. Nieco później chwalił się razem z wujem, że zabili urzędnika z powodu różnic politycznych. Widać więc, że na wychowanie młodego Saddama Husajna największy wpływ miał jego wuj, zastępujący mu jednocześnie ojca i zarazem matkę. To właśnie od niego Saddam nauczył się nienawiści do państw zachodnich oraz Wielkiej Brytanii, która swoją polityką po I wojnie światowej wyrządziła wiele szkody światu arabskiemu. Antagonizm ten został pogłębiony w chwili gdy wuj został zamknięty w więzieniu przez Anglików za przewrót, w którym brał udział. Był dumny, że jest Arabem i gardził tymi, którzy nie zgadzali się z jego poglądami politycznymi. Wszystko zaś uzupełniało wychowanie przez wuja w duchu nienawiści do Żydów i Persów. Burzliwy okres lat pięćdziesiątych na Bliskim Wschodzie z jesnej strony, z drugiej kierowanie przez wuja spowodowało, że Saddam zaczął coraz żywiej interesować się polityką.

Przekonany był o wyjątkowej roli Iraku w całokształcie przemian jakie wtedy zachodziły w rejonie Zatoki Perskiej. Silnie oddziaływały na niego wydarzenia w Egipcie, gdzie Naser w 1952 roku dokonał zamachu stanu zrzucając jarzmo Brytyjskie. Egipski oficer w połowie lat 50-tych pokazał raz jeszcze, że można przeciwstawić się nie tylko Anglii, ale także Stanom Zjednoczonym, kupując broń od Związku Radzieckiego. W okresie "zimnej wojny" był to policzek od świata arabskiego wymierzony światu imperialistycznemu. Popularność egipskiego bohatera wpłynęła także na to co działo się w państwie irackim. Niezadowolenie z Fajsala II i jego premiera spowodowało antyrządowe demonstracje w 1956 roku.

Saddam w tym czasie rzucił szkołę odnajdując się w nowej rzeczywistości jako agitator polityczny. Został członkiem partii Baas , oczywiście za sprawą swojego wuja. Partia, do której wstąpił, pragnęła naśladować Nasera i spowodować wyparcie panowania europejskiego w krajach arabskich. Ich hasłem było: wolność, jedność i socjalizm. Basiści byli jednak przeciwni postępowaniom arabskich komunistów, którym przyświecał podobny cel, obalenia rządów Europejczyków i skierowania się w stronę Związku Radzieckiego. Obalenie w 1958 roku przez gen. Abd al-Karima Kasima, króla i jego wuja, było jednoznaczne z upadkiem monarchii w Iraku.

Strona << | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >>
Copyright by Irak.XMC.pl All Rights Reserved
ONZ Informacje : USA Vortal : Hosting : Windows Admin : » Pianino Online : Socjologia : Herbata
Page created in 0,043381 Seconds