Google
 
Web www.Irak.XMC.pl

Saddam Hussein: Saddam Hussein

Dodano: wtorek, 03 października 2006 - 14:54 - 36235 raz(y) oglądano.

Saddam

Krwawy przewrót "Wolnych Oficerów" otworzył nowy etap w historii państwa irackiego i nowe możliwości dla Saddama. Nie wypełniane przez Kasima plany komunistów arabskich spowodowały z nacjonalistami arabskimi. Partia Baas, do której należał od dwóch lat Saddam Husajn, była zaskoczona umacnianiem się pozycji komunistów. Powstał pomysł, aby usunąć Kasima dla dobra Iraku. Pobicia politycznych oponentów i organizowanie protestów studenckich były zadaniem Saddama, które wykonywał jako członek partii. Jednak wraz z myślą zabicia Kasima pojawiła się szansa dla Saddama.

Miał on bowiem wraz z innymi pięcioma członkami partii zamordować Kasima. Niekorzystny obrót wydarzeń podczas zamachu spowodował, że Saddam musiał uciekać z miejsca ataku, natomiast Kasim wyszedł cało. Nieudany zamach na życie premiera, Saddam późniejwykorzystał do tego by stworzyć na podstawie tamtych wydarzeń niemal legendę o tym jak to został ranny, przepłynął Tygrys i w obawie przed zemstą oddziałów Kasima na skradzionym koniu przejechał przez pustynię do Syrii. W późniejszym czasie stworzono propagandowy film o tych wydarzeniach. Ucieczka do Syrii przyniosła Saddamowi wiele korzyści. Pierwszą z nich było osobiste poznanie założyciela partii Al-Bas, Michaela Aflaka. To za jego sprawą w niedługim czasie awansował on w strukturach partii. Po trzyletnim pobycie w Damaszku Saddam udaje się do Kairu. Tam ukończył szkołę średnią. Podczas pobytu w Egipcie, basistowscy konspiratorzy dokonali obalenia Kasima i przejęli rządy w Iraku. Pojawiła się szansa na powrót Saddama do kraju gdzie partia Baas zwyciężyła w walce nie tylko z Kasimem, ale także z komunistami.

Dla udowodnienia, że generał został obalony pokazywano jego ciało w telewizji. Powrót do ojczyzny i następne trzy lata były bezowocne dla Husajna na polu polityki i roli jaką pełnił w partii. Jednak z czasem zmieniło się to za sprawą gen. Ahmada Hasana al-Bakra. Pochodzący z Tikritu premier przychylny Saddamowi, osadził go na stanowisku osoby odpowiedzialnej za śledztwa i tortury. Zacytuję teraz za Rebecą Steffof fragment opowiadający o tym jakie tortury stosował Saddam; "Miałem związane ręce i nogi i byłem zawieszony za nogi u sufitu. Saddam lubił przywiązywać ciężarki do ciała więźnia. Kiedy obracałem się, bił mnie gumowym wężem wypełnionym kamieniami". Jest to relacja Irakijczyka uwięzionego w Kasr an-Nihaja w 1963 roku. Jak by się mogło wydawać na pozór jednolita partia Baas powoli ukazywała, że w jej łonie narastały konflikty. Toczył się spór o przywództwo i wpływy partyjne, co doprowadziło do rozłamu między syryjskim i irackim skrzydłem partii. Zamieszanie spowodowane przetargami o to kto ma kierować partią doprowadziło do oderwania się basistów irakijskich od syryjskiego centrum, które wszystkim kierowało.

Do głosu doszedł jeszcze jeden ważny czynnik mianowicie odłamy, militarny i cywilny w partii.Obalenie w 1963 roku reżimu basistowskiego pozwoliło na odkrycie działalności jaką przez dziewięć miesięcy prowadził Saddam. Na początku 1964 roku Al-Bakr, kuzyn Saddama, został sekretarzem generalnym irackiego Baasu. Była to najważniejsza pozycja w partii, korzystając zaś ze swych uprawnień powołał on swoim zastępcą Saddama Husajna powierzając mu sprawy bezpieczeństwa. Pierwszym posunięciem na tym stanowisku było zrealizowanie pomysłu tajnej policji, nazwanej Dżihaz Hanin . Członkowie tego aparatu pochodzili w większości z rodzinnych okolic Saddama, spokrewnionych z nim. Celem działania w głównej mierze były środowiska studenckie podejrzewane o współpracę z komunistami. Mordowanie, tortury, prześladowania to metody postępowania z faktycznymi i potencjalnymi wrogami Al-Bakra. Terror ten zakończony został w 1964 roku. Osadzony przez siły bezpieczeństwa rządu wojskowego w więzieniu, Saddam spędził tam dwa lata.

Strona << | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >>
Copyright by Irak.XMC.pl All Rights Reserved
ONZ Informacje : USA Vortal : Hosting : Windows Admin : » Pianino Online : Socjologia : Herbata
Page created in 0,047417 Seconds