Google
 
Web www.Irak.XMC.pl

Saddam Hussein: Saddam Hussein

Dodano: wtorek, 03 października 2006 - 14:54 - 36228 raz(y) oglądano.

Saddam

W roku 1966 udało mu się zbiec i zaczął działać w podziemiu basistowskim. Pojawiły się kolejne plany przewrotu kierowanego przez niego przy współudziale Al-Bakra. Moment na przewrót został wybrany idealnie, ponieważ basiści zaczęli organizować antyrządowe strajki i protesty na podłożu wojny sześciodniowej, w której Irak nie zdecydował się pomóc Egiptowi, Syrii i Jordanii w walce z Izraelem. Przy pomocy zbuntowanych oficerów w lipcu 1968 roku dokonał się przewrót, z którego zwycięsko wyszli przywódcy partii Baas. W wyniku tej "rewolucji lipcowej" Al-Bakr został prezydentem Iraku.

Pozwoliło to Saddamowi stać się drugą osobą w państwie, bowiem nowy prezydent, kuzyn Saddama Husajna, powierzył mu stanowisko zastępcy. Tak więc stał się on drugą osobą w państwie, przekształcając wcześniej stworzony Dżihaz Hanin w państwową służbę bezpieczeństwa . Wpływ na osobę Al-Bakra był tak znaczący, że Saddam otoczył go kręgiem zaufanych osób, odcinając Al-Bakra od bliskich współpracowników. Marionetkowa rola Al-Bakra pozwoliła kilka lat później Husajnowi na zajęcie najwyższego stanowiska w państwie. Na razie zajął się on budowaniem za kulisami silnego zaplecza, którym posłuży się niebawem do tego by odsunąć od władzy Al-Bakra. Spełniając rolę "pana Zastępcy" jak o sobie mówił, przygotowywał się do objęcia władzy w kraju.

Głównym jego zadaniem stało się w latach siedemdziesiątych prowadzenie czystek wśród przeciwników partii Baas oraz wpływanie na politykę zagraniczną wobec Stanów Zjednoczonych, Izraela oraz Iranu. Kartą, którą rozgrywał była ropa, stała się ona również cenną bronią w walce z krajami zachodnim. Polityka Saddama Husajna zaczęła powoli nabierać jednolitego kształtu już w przededniu odebrania władzy swojemu kuzynowi, Al-Bakrowi. Rola jaką zaczął pełnić Saddam Husajn na początku lat siedemdziesiątych jak najbardziej upoważnia do tego, aby mówić już w tym czasie o jego polityce.

Pełniąc już funkcje zastępcy w państwie skupił się na początku lat 70-tych m.in. nad własnym wykształceniem. Braki te nadrobił bardzo szybko, by uzyskać dyplom ukończenia studiów przyszedł tylko na jeden egzamin zaś oficerem sam się obwołał. Uzyskanie tych "awansów" pozwoliło na wciągnięcie krewnych Saddama w struktury polityczne, przez co wielu z nich wzbogaciło się w szybki i prosty sposób. Handel bronią czy sprowadzanie rakiet z Chin było przez Saddama nagradzane premiami pieniężnymi, które dostali m.in. jego syn Udajj i kuzyn Kamal al-Madżid.

Po przejęciu władzy przez basistów rozpoczął się okres czystek "wrogów" reżimu basistowskiego jak również mordy na ludności żydowskiej, wszystko pod czujnym okiem Husajna. Pierwsze prześladowania dotknęły Żydów podejrzanych o współpracę z Izraelem i szpiegostwo na jego rzecz. Rozprawiono się z nimi bardzo brutalnie wieszając ich publicznie w Bagdadzie, pokazując zarazem cały przebieg egzekucji na żywo w telewizji. Basizm nie tolerował rywali czego przykładem było wykorzystanie publicznej egzekucji oraz fabrykowanie oskarżeń i tworzenie pozorowanych procesów sądowych.

Strona << | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >>
Copyright by Irak.XMC.pl All Rights Reserved
ONZ Informacje : USA Vortal : Hosting : Windows Admin : » Pianino Online : Socjologia : Herbata
Page created in 0,048399 Seconds