Google
 
Web www.Irak.XMC.pl

Saddam Hussein: Saddam Hussein

Dodano: wtorek, 03 października 2006 - 14:54 - 39838 raz(y) oglądano.

Saddam

W położonym nad Tygrysem Tikricie 28 kwietnia 1937 roku przyszedł na świat Saddam Husajn. Miasto, w którym urodził się kilka wieków wcześniej Saladyn, muzułmański bohater, było w XIV wieku centrum oporu muzułmańskiego przeciwko Mongołom. Jednak rodzinne miasto Saddama od XIX wieku straciło na swym znaczeniu. Urodził się w biednym mieście gdzie brakowało elektryczności i kanalizacji a ludzie palili w piecach krowim łajnem. Mimo to Saddam był dumny ze swego pochodzenia.

Ojciec Saddama prawdopodobnie zniknął przed jego narodzinami lub zaraz potem. Husajn przyszedł na świat w domu brata matki Chajr Allaha Tulfy. Imię zaś dziecku nadał brat ojca, które oznacza "ten, który się zderza" lub "ten, który stawia czoło". Jak się później okaże imię to w pełni odzwierciedlać będzie politykę jaką poprowadzi Saddam Husajn .

Wychowaniem młodego Saddama nie zajęła się jego matka lecz wuj, ten który wybrał imię dla bratanka. Do 1941 roku Saddam był pod opieką wuja, wykształconego oficera o znacznej pozycji w Tikricie. Za udział w przewrocie wojskowym został on zamknięty w więzieniu i to spowodowało, że mały Saddam wrócił do matki, która wyszła po raz drugi za mąż. Bez wątpienia ten okres miał znaczący wpływ na osobowość Saddama. Ojczym Ibrahim Hasan nie dość, że był analfabetą to jeszcze znieważał i bił chłopca. Mówił o nim -"psi syn"- kazał matce -"wygonić go stąd" -mówiąc, że go nie potrzebuje. Przybrany ojciec zmuszał go do rabowania owiec i kur, które sprzedawał.Oprócz tego zajmował się młody Saddam wypasem skoro świt stada owiec.

Czas wytykania palcami przez chłopców z miasteczka i uważania przez sąsiadów za złodzieja był dla Saddama trudnym okresem w jego życiu, który przerwał powrót wuja z więzienia.

Strona << | 1 | 2 | 3 | 4 | >>
Copyright by Irak.XMC.pl All Rights Reserved
ONZ Informacje : USA Vortal : Hosting : Windows Admin : » Pianino Online : Socjologia : Herbata
Page created in 0,041212 Seconds